JOGA U STÓP HIMALAJÓW - 4 edycja.

JOGA U STÓP HIMALAJÓW - 4 EDYCJA. W programie: JOGA, ZWIEDZANIE, TREKKING, MEDYTACJA.

 

Termin: przylot 21/22. sierpnia - powrót 8.września 2019.

 

Trasa wiedzie z Dharamsali (przejazd) do Spiti - niezwykłej doliny transhimalajskiej na pograniczu z Tybetem, trekkingi w Spiti i z powrotem do Kullu (w pobliżu Manali).

 

Oczarowana przyrodą i kulturą Himalajów Zachodnich Indii zapraszam kolejny raz do stanu Himachal Pradesh na zwiedzanie, jogę i trekking – tym razem do niesamowitej doliny Spiti w Trans-himalajach.

 

Zwiedzimy Dharamsalę, Vashisht, a w Spiti - Nako, Kaza, Kibber, Hikkim, Chicham, Dhankar (dawna stolica księstwa Spiti). Najstarsze na świecie klasztory buddyjskie: Key (tu nocleg) i Tabo oraz Dhankar.

 

Trekkingi zaczynamy na wys. ok 3500 m - kilkugodzinne trekkingi w dolinie Spiti (łatwe), trekking znad jeziora Chandratal (4100) przez przełęcz Hampta 4500 m do Manali (umiarkowany), wejście na szczyt Kanamo 5900 m (umiarkowany) .

 

Jogę ćwiczymy w Dharamsali oraz w Vashisht  - na początku i na koniec wyprawy, po dwie sesje dziennie. Również w Spiti, jeśli warunki pozwolą.

 

Noclegi w hotelikach, w Spiti w kwaterach u mieszkańców, w czasie trekkingów pod namiotami.

 

W czasie trekkingów zapewniona jest obsługa przewodników, oraz kucharzy i tragarzy.

 

Poza trekkingami wyżywienie we własnym zakresie. 

 

 

PLAN:

 

Przylot do Delhi 21.08, odpoczynek, zwiedzanie, wieczorem podróż wygodnym nocnym autobusem do Dharamsali. Zaczniemy naszą przygodę w pobliżu Dharamsali 3-dniowym kursem medytacji w klasztorze ThosamlingKurs zaczyna się o godzinie 14 w czwartek 22. 08.

 

O KURSIE MEDYTACJI: kurs ten jest podstawowym kursem medytacji uważności (mindfullness meditation). Mogą wziąć w nim udział osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w medytacji, a także oczywiście takie, które już medytowały. Kurs jest polecany przez mistrzynię Jetsumnę Tenzin Palmo, a prowadzony jest przez mniszki mieszkające w klasztorze. Kurs trwa od czwartku godz 14 do niedzieli godz 14. Koszt kursu zależy od rodzaju zakwaterowania i waha się od 150 do 200 zł za nauki, wyżywienie i nocleg. Więcej na temat planu kursu, warunkach i najczęściej zadawanych pytaniach przeczytajcie na stronie klasztoru: http://www.thosamling.com/shamatha-mindfulness-meditation-weekends-at-thosamling.html

 

Po kursie, od niedzieli 25.08 do wtorku 27.08 zwiedzimy Dharamsalę-McLeodGanj – to tutaj bije serce Tybetu na wygnaniu: siedziba Dalajlamy, świątynie i klasztory, Instytut kultury i sztuki tybetańskiej Norbulingka, klinika medycyny i astrologii tybetańskiej Mentseekhang. Będzie możliwość odwiedzenia lekarza tybetańskiego w klinice, skorzystania z masaży tybetańskich i ziołowej kapieli i sauny. Będziemy też ćwiczyć jogę.

 

 

Z Dharamsali przejedziemy nocnym autobusem lub jeepem do Shimli, skąd w środę 28.09 jeepem ruszymy  przez zachwycającą dolinę Kinnaur w stronę Spiti, zatrzymując się w ciekawych miejscach. W miejscowości Recong Peo załatwimy przepustki na tereny przygraniczne (z Tybetem).

 

Stopniowo zostawiając za sobą zielone, soczyste krajobrazy Kinnauru z jego hinduistycznym wielobarwnym klimatem, wjeżdżamy coraz głębiej w surowe przestrzenie himalajskiej doliny Spiti - krainy niedostępnej i zaczarowanej, a zamieszk ałej przez buddyjską ludność pogranicza Indii i Tybetu - ludzi o sercach niezwykle otwartych i życzliwych.

 

O SPITI: nazwa Spiti znaczy „Kraina Pośrodku” i odnosi się do jej położenia pomiędzy Tybetem a Indiami. Niegdysiejsze księstwo himalajskie, kraina odcięta od świata, dotrzeć do niej można jedynie dwoma trudnymi drogami – z Manali przez przełęcz Rohtang (4000 m) i Kunzum (4500 m.) - otwarta tylko latem, oraz przez Kinnaur tzw. Indo – Tibetan Highway z Shimli, która przy dużych opadach śniegu również jest zamykana. Dolina została otwarta dla turystów dopiero w połowie lat 90-tych XX wieku. Administracyjnie jesteśmy w Indiach, ale kulturowo już w Tybecie. Tutaj obiekty sakralne buddyzmu tybetańskiego, jak i obyczaje i kultura zachowały się lepiej niż w samym Tybecie zniszczonym chińską okupacją.

 

Zwiedzimy najważniejsze i najstarsze (z X w.) klasztory regionu, w jednym z nich nawet zanocujemy. Poza tym będziemy zatrzymywać się w domach u mieszkańców wiosek. To niepowtarzalna okazja, by lepiej poznać ludzi i ich obyczaje. W trakcie krótkie trekkingi rozgrzewkowe. Odwiedzimy najwyżej na świecie położony urząd pocztowy (kartki dochodzą!) oraz restaurację, a także najwyżej położony w Azji most.

 

Z wioski Kibber wyruszymy na dwudniowy trekking na szczyt Kanamo 5900 m – szczyt jest łatwy do zdobycia, o ile organizm dobrze się zaaklimatyzował do wysokości. Widoki ze szczytu nieprawdopodnie piękne. W przypadku niesprzyjającej pogody, wejdziemy na niższy szczyt widokowy 5300 m.

 

Następnie żegnając Spiti przejedziemy jeepami nad zachwcające jezioro Chandratal (wys. 4300) i zanocujemy w namiotach, by następnego dnia rano wyruszyć na kilkudniowy trekking przez przełęcz Hampta 4480 m, jedną z najpiękniejszych tras tego regionu. Dojdziemy nią do zielonej, soczystej doliny Kullu, do wioseczki Vashisht, gdzie będziemy odpoczywać ćwicząc jogę i mocząc sie w leczniczych gorących żródłach. Zwiedzimy też Manali.  

7.09 powrót z lotniska Kullu do Delhi, następnie Delhi – Warszawa, przylot 8.09.       

 

UWAGA: plan może ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe i drogowe.

 

Flagi modlitewne na przełęczy Kunzum 4500 m. (fot. Monika Piłat)

 

WYMAGANIA OD UCZESTNIKÓW: dobra forma fizyczna umożliwiająca wędrówkę górską max 8 godzin dziennie, dobre zdrowie. Umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. JOGA - wcześniejsze doswiadczenie w jodze Iyengara nie jest konieczne.   

 

Co zabrać ze sobą:

DO JOGI:mata do jogi, pasek i płaska pianka, 

NA TREKKING: plecaki duzy 65 l. i mały 45 l, śpiwór do minus 5 stopni, ciepla kurtka i czapka, rękawiczki, buty do chodzenia po górach - mocne. Za dnia jest bardzo ciepło - do 25 stopni, ale nocą chłodno.

UCZESTNIKOM  ZOSTANIE WYSŁANA LISTA RZECZY DO ZABRANIA oraz INFORMACJE PRYGOTOWYJĄCE DO WYPRAWY.

 

 Klasztor Key w Spiti.

 

KOSZT2600/2800 (przelot) + 1000 zł + 450 dolarów.

 

W tę kwotę wliczony jest:

 

przelot  w obie strony Warszawa – Delhi , Delhi – Dharamsala/Kullu - ok. 2600 zł

 

- trekking z noclegami w namiotach, z pełną obsługą instruktorów, przewodników, tragarzy i kucharzy,

.

noclegi, przejazdy grupowe.

 

- zajęcia JOGI

 

Do pozostałych kosztów własnych należy wliczyć: 

 

kurs medytacji (150 - 200 zł) ubezpieczenie, wiza indyjska (50$) , wyżywienie na miejscu około 50 zł dziennie – ok 220 $, napiwki, własne zakupy i dodatkowe przejazdy.

- ewentualne szczepienia (nie ma szczepień obowiązkowych do Indii, pólnoc jest bardzo bezpieczne, ale profilatycznie mozna się zaszczepić – szczegółowe informacje pózniej)

 

Jezioro Chandratal 4100 m.

 

ZGŁOSZENIA I REZERWACJA MIEJSCA:  kasia@equanimus.pl lub katarzynachustecka@gmail.com, TEL. 513 94 05 49

Przy zgłoszeniu proszę o informację nt udziału w kursie medytacji. Zgłoszenie na kurs należy wysłać osobiście  bezpośrednio do klasztoru na adres .

 

 

Miejsce rezerwuje wpłata zadatku 1000 zł. W tytule przelewu proszę wpisać "KURS JOGI W INDIACH". 450 $ płatne na miejscu po przylocie. (W przypadku rezygnacji zadatek zwracam, jeśli na zwolnione miejsce znajdzie się kolejna chętna osoba).

 

 

UWAGA: bilety na przelot Warszawa – Delhi i  Delhi – Dharamsala/Kullu kupujemy sami. Osobom, które zgłoszą się na wyjazd, prześlę dane do kupna biletów.

 

Minimalna liczna uczestników, aby wyjazd się odbył to 8 osób, maksymalna 12.  

 

Gorąco zapraszam do niezwykłej przygody!  :)

 

Joga w wiosce Demul (4350 m.)

 

MIeszkanka wsi Demul, która ćwiczyła z nami jogę :)