Joga jest przede wszystkim wspaniałą ścieżką rozwoju, drogą poznania i samodoskonalenia.
Jej dobroczynny wpływ uwalnia nas także od objawów stresu. Przeżywane napięcia odciskają swoje piętno w
ciele i umyśle. Najczęściej gromadzą się w ramionach i barkach, tyłach nóg, okolicy brzucha, okolicy
klatki piersiowej, zaburzają gospodarkę hormonalną, trawienie, podnoszą ciśnienie i przy dłuższym
trwaniu prowadzają do wielu dolegliwości.
Praktyka jogi łagodzi objawy stresu i przywraca ciału i umysłowi właściwą równowagę. Jednak jej wpływ jest dużo głębszy: pozwala dotrzeć do korzeni stresu, aby wreszcie poza nie wykroczyć.
Korzyści, jakie osiągniesz dzięki praktyce:
- Psychiczne - odprężenie i ukojenie nerwów, odczucie spokoju, ugruntowania i opanowania myśli, lepszy sen, dystans do spraw, pozytywne nastawienie do życia, poczucie kontroli a zarazem odpuszczenie tego, na co wpływu nie mamy, akceptacja siebie i swoich ograniczeń, łagodność, pogoda ducha...
- Fizyczne - uwolnienie napięć mięśniowych nagromadzonych w wyniku stresu, ulga dla pleców, karku, ramion i kręgosłupa, odprężenie dla głowy, regulacja i pogłębienie oddechu, więcej przestrzeni dla serca, mocne stopy i nogi, regulacja pracy narządów wewnętrznych i hormonów, regulacja ciśnienia, ulga w bolesnych miesiączkach, dotkliwym PMS, silne i elastyczne ciało, smukła sylwetka, gracja ruchów, poprawa odporności fizycznej i psychicznej...
- - i wiele innych, a wszystkich nie sposób wymienić.
Podróż na ścieżce jogi nie ma końca: rozwija się stale i zmienia, zaskakuje, obdarowuje i stawia nowe wyzwania... Każdy niech sam rozpozna, jakie korzyści niesie dla niego.
Praktykujemy metodę hatha jogi stworzoną przez B.K.S. Iyengara (ur. 1918 – zm. 2014) – jednego z największych mistrzów jogi XX. stulecia. Jest to obecnie najpowszechniej praktykowana metoda jogi na świecie.
Najważniejsze cechy tej metody to precyzja, stabilność i używanie pomocy do wykonania asan czyli pozycji jogi.
Precyzja i uważność – uczymy jak harmonijnie angażować całe ciało podczas wykonywania pozycji, aby nie przeciążać ani nie pomijać żadnych partii.
Stabilność – ćwicząc rozwijamy stabilność na poziomie fizycznym i psychicznym, praktykujemy ze skupieniem i dbałością o oddech, dzięki czemu umysł wycisza się i relaksuje.
Pomoce - paski, klocki, koce i wałki pomagają w prawidłowym wykonaniu pozycji, co sprawia, że ich korzystny wpływ staje się dostępny od razu.
Nasza metoda jest bezpieczna, uważna i dostępna dla każdego. Mogą praktykować ją osoby w każdym wieku, ponieważ dostosowujemy praktykę do możliwości ćwiczącego. W przypadku dolegliwości proponujemy wykonanie wariantu pozycji, który będzie działał terapeutycznie. Z powodzeniem mogą z nami ćwiczyć też osoby starsze oraz panie w ciąży.
Nasi nauczyciele przeszli wieloletnie, gruntowne przygotowanie do swojej roli i nadal się rozwijają. Joga to dla nas styl życia i niekończące się odkrywanie potencjału ciała i umysłu.
Każda sesja stanowi całość, zaczyna się kilkuminutowym skupieniem, a kończy relaksacją.
W grupach początkujących nauczanie asan zaczynamy od pozycji stojących, które oprócz wielu pozytywnych działań zdrowotnych, pozwalają odczuć fizyczną i psychologiczną stabilność. Po opanowaniu podstawowych pozycji stojących stopniowo wprowadzamy następne grupy asan: siady, skłony do przodu, skręty, pozycje odwrócone, wygięcia do tyłu, pozycje brzuszne. Po ugruntowaniu się w praktyce asan można praktykować pranajamę (kontrolę oddechu).
Dla podejścia Iyengara charakterystyczne jest to, że cały system ośmiostopniowej jogi Patańdżalego znajduje odzwierciedlenie właśnie w pozycjach jogi i kontroli oddechu. A zatem asana czy pranajama nie są tu zwykłym ćwiczeniem, a swoistą medytacją, w której odbija się zjednoczony stan ciała, umysłu i oddechu, zmysły są powściągnięte, a pole świadomości oczyszczone.
Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar (1918 - 2014) był jednym z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli jogi. Praktykował i nauczał przez ponad 70 lat. Dzięki jego metodzie miliony osób na całym świecie rozpoczęło praktykę jogi.

Gdy 14 grudnia 1918 roku przyszedł na świat w ubogiej rodzinie bramińskiej w miasteczku Bellur. Nic nie wskazywało, że w przyszłości stanie się ikoną jogi – był niezwykle słabym i chorowitym dzieckiem, obiektem drwin ze strony swojego rodzeństwa i rówieśników. Jego wczesne dzieciństwo było pasmem chorób, niepowodzeń i nieszczęść. Gdy Sundara miał 9 lat, zmarł jego ojciec, a sam chłopiec zamieszkał ze swoją starszą siostrą i jej mężem – T. Krishnamacharyą. Jego szwagier, wybitny znawca jogi, dzięki korzystnemu splotowi okoliczności został jego nauczycielem. To właśnie praktyka i asystowanie swojemu guru stały się punktem zwrotnym w życiu młodego Iyengara, który już kilka lat później trafił do Puny w południowych Indiach, by tam nauczać jogi. Po trudnych początkach w nowym miejscu, zdobywał coraz większe uznanie, nie tylko w swojej ojczyźnie, ale również wśród adeptów jogi na całym świecie. Jego uczniami byli m.in.: Yehudi Menuhin, Jiddu Krishnamurti, Aldous Huxley czy Elżbieta królowa Belgii.
W toku praktyki, Iyengar wypracował unikalną metodę nauczania, charakteryzującą się niebywałą precyzją i metodycznością. Guruji Iyengar tłumaczy intensywny charakter swojej metody tym, że poprzez praktykę jogi musimy zwalczyć nasze negatywne tendencje, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychologicznej. Wielki nacisk kładzie się z jednej strony na precyzję, a z drugiej strony na personalizację praktyki. Nie musisz wykonać docelowej pozycji – położyć dłoni na ziemi, dotknąć głową golenia etc., ale w każdej części ciała, w każdym układzie, dosłownie w każdej komórce – musi nastąpić odpowiednia praca. Wtedy i tylko wtedy, według Iyengara, praktyka będzie transformująca.
Jednakże dziedziną, dzięki której Guruji ze swoją metodą stał się szczególnie znany, są terapeutyczne (medyczne) zastosowania jogi. Iyengar nie tylko starał się dostosować pozycję do indywidualnych możliwości każdej osoby, dzięki zaprojektowanym przez siebie pomocom (kostki, paski, koce etc.), ale również leczył jogą. Od samego początku swojego nauczania pomagał wielu ludziom rozwiązać ich problemy zdrowotne, zdobywając coraz większą sławę w swoim kraju i na świecie.

W uznaniu swoich zasług otrzymał wiele prestiżowych tytułów i nagród, a magazyn „Time“ uznał go za jedną ze stu najbardziej wpływowych osobistości XX wieku. B.K.S. Iyengar kontynuował swoją praktykę do końca swoich dni. Odszedł w wieku niespełna 95 lat do końca emanując niesłychaną na swój wiek witalnością. O sobie mawiał: „Gdy praktykuję, jestem filozofem; gdy nauczam, jestem naukowcem; gdy demonstruję – jestem artystą.“
(za Polskim Stowarzyszeniem Jogi Iyengara).
B.K.S. Iyengar jest autorem klasycznych podręczników do nauki asan i pranajam. Polskie wydania: „Światło Jogi” ("Light on Yoga") , „Pranajama” ("Light on Pranayama"), "Drzewo jogi" ("The Tree of Yoga"), "Joga światłem życia" ("Light on Life"), i wiele innych.
Można dołączyć w dowolnym momencie. Najpierw zapoznaj się z regulaminem i zasadami praktyki. Następnie skontaktuj się z ośrodkiem telefonicznie lub mailowo, aby się umówić - liczba osób na sesjach jest ograniczona. Zabierz wygodny, niekrępujący ruchów strój. Przyjdź 20 minut przed zajęciami, aby porozmawiać z prowadzącą i poinformować o ewentualnych problemach zdrowotnych. Pamiętaj, aby nie jeść co najmniej godzinę przed zajęciami. Wszystkie pomoce potrzebne do praktyki znajdują się w ośrodku.