Aktualności

ASANA LISTOPADA: TADASANA - POZYCJA GÓRY

Pozycja TADASANA z wyglądu zdaje się banalnie prosta i mało angażująca zarówno praktycznie, jak i teoretycznie. Stanowi ona jednak główne "rusztowanie" dla wszystkich pozostałych asan. Także dla Śavasany, pozycji odpoczynkowej, której na naszych sesjach przyglądaliśmy się ostatnio dokładniej.

TADA oznacza w sanskrycie GÓRĘ. SAMA oznacza Pionowy, Niewzruszony, Wyprostowany. STHITI tłumaczone jest z kolei jako "stanie nieruchome i pewne".
Nazwa ta świetnie oddaje znaczenie tej pozycji zarówno dla ciała jak i dla umysłu. Przede wszystkim wymaga ona od praktykującego objęcia świadomością całego ciała od stóp (podnóża "Góry") aż do korony głowy ("szczytu góry"). Ta świadomość umożliwia odniesienie się do każdej części ciała, znajdującej się między podstawą "góry" a jej "szczytem" i ustawienia ich wszystkich w sposób, który równo, stabilnie i wydajnie rozłoży ciężar ciała. Praktyka Tadasany zdejmuje nadmiar ciężaru (nadmiar pracy) z miejsc niezdrowo obciążonych w ciele i przenosi do miejsc niewystarczająco zaangażowanych, z których wspomniany ciężar ma tendencję uciekać. Dzieje się to oczywiście na miarę sukcesywnego wzmacniania słabszych części ciała i wzrastania ich gotowości.

TADASANA jest pozycją "startową" w "alfabecie asan", zwłaszcza stojących. Z niej wychodzimy do kolejnych bardziej skomplikowanych przestrzennie pozycji i do niej wracamy, aby sprawdzić, jak rozwinęliśmy się w naszej praktyce i czy zauważamy cały ten proces przemiany.

Idąc za metaforą GÓRY, mogłabyś/mógłbyś wyobrazić sobie, że Twoje ciało jest jak wspaniała, wysoka góra, po której wspina się Twoja świadomość. Dostanie się na jej szczyt wymaga fachu, znajomości jej budowy, umiejętności podejmowania szybkich i pewnych decyzji, konsekwencji oraz kompletnego oddania się wspinaczce, bez względu na rozpraszające, czasem nawet podważające Twój cel - głosy (rozpraszające myśli).

Nie zawsze i nie zawsze od razu GÓRĘ udaje się zdobyć. Jednak każda podjęta przez Ciebie próba daje Tobie nowe informacje o tym jak się ze sobą i swoim ciałem kontaktujesz oraz wzmacnia Twoją uczciwość względem Ciebie. W końcu, jak to w górach, warunki ciągle się zmieniają, pozwalając Tobie, ciągle na nowo i głęboko doświadczać siebie.

TADASANA niewątpliwie mogłaby stanowić ilustrację do Jogasutry II.46: STHIRA SUKHAM ASANAM, definiującej ASANĘ jako POSTAWĘ DOSKONALE STABILNĄ, WYRAŻAJĄCĄ ZRÓWNOWAŻENIE ROZUMU I ŻYCZLIWOŚĆ DUCHA (wg Światło Jogasutr Patańdżalego B.K.S. Iyengara).

Zapraszamy w podróż na i przez Twoją Górę!
Tekst: Dorota Kobos